Положення про ШІМЦ Запорізького ліцею №71.

Схвалено                                                                            Затверджено:    

Педагогічна рада                                                              Директор 

Запорізького ліцею № 71                                               Запорізького ліцею № 71

Від 30.08.2023                                                              _________ Л.І. Терновська

Протокол № 1                                                               Наказ від 31.08.2023 № 227р 

 

 

                                                       ПОЛОЖЕННЯ  

                     про шкільний інформаційно-методичний центр  Запорізького ліцею № 71

1.Загальні положення

 

1.1. Шкільний інформаційно-методичний центр (далі ШІМЦ) Запорізького ліцею № 71 є обов’язковим структурним підрозділом, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення освітнього процесу . Свою діяльність організовує спільно з педагогічним колективом, відповідно до планів роботи і регламентуючої документації, що затверджується директором ліцею.

1.2. Ліцей забезпечує правові, організаційні, фінансові та матеріальні умови, необхідні для функціонування бібліотеки.

1.3. У своїй діяльності ШІМЦ закладу освіти  керується Законом України      « Про бібліотеки і бібліотечну справу» № 33/95-ВР від 27.01.95 (зі змінами і доповненнями від 27.04.2021 № 1414 –ІХ) , Законом України «Про освіту» (1060-12), Законом України «Про повну загальну середню освіту» , Концепцією  НУШ,  Стратегією розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року « Якісні зміни бібліотеки для забезпечення сталого розвитку України»,  відповідно «Рекомендацій до побудови внутрішньої  системи  забезпечення якості освіти у закладі загально середньої  освіти. Абетка для директора», а також цим Положенням.

1.4. Бібліотека доступна та безкоштовна для всіх учасники освітнього процесу.

1.5. Порядок доступу до бібліотечних фондів та іншої бібліотечної інформації, перелік основних послуг і умови їх надання визначаються правилами користування бібліотекою, які затверджуються директором ліцею і складаються на основі типових правил користування бібліотекою.

 

 

  1. Основні завдання

2.1. Створення на базі бібліотеки  шкільного інформаційно-методичного  центру (ШІМЦ), який включає : бібліотеку з читальним залом, місця для роботи з комп’ютером, відеотеку,електронну систему каталогів , доступ до яких можливий  з будь якого комп’ютера  в закладі освіти ,  архіву для збереження бібліотечного фонду.

2.2. Поступова трансформація шкільної бібліотеки в сучасний інформаційно-методичний центр, який поєднує в собі інформаційну, освітню, розвивальну , культурну , виховну, дозвільну функції

2.3. Забезпечення в процесі  інформатизації та інтеграції до інформаційного простору формування інформаційної культури учня.

2.4. Забезпечення інформаційного супроводу освітнього процесу , пошук і підбір для здобувачів освіти навчальної, науково-популярної та художньої літератури.

2.5. Формування у сучасного здобувача освіти вміння орієнтуватися в розмаїтті інформаційних ресурсів, критично їх оцінювати і відокремлювати потрібне.

2.6. Створення електронної бібліотеки, запровадження роботи  в програмі «Є Книга» для обліку та книговидачі підручників, науково-популярної  та художньої літератури.

2.7. Придбання електронних та паперових матеріалів для підготовки до НМТ.

2.8. Систематичне поповнення та оновлення бібліотечного фонду з урахуванням потреб користувачів.

2.9. Бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів у забезпеченні всіх напрямків освітнього процесу.

2.10. Шкільний бібліотекар становиться консультантом для учнів та вчителів з пошуку інформації.

2.11. Забезпечення роботи сучасного інформаційно-методичного  центру  в закладі освіти , надання  широкого  спектру послуг та ресурсів , які підтримують викладання та покращують результати навчання .

2.12. Забезпечення доступу до учнівських робіт, відео шкільних концертів, фотографій свят, які зберігаються у бібліотеці.

2.13.  Забезпечення  модернізації матеріально-технічної та інформаційно-технологічної  бази ШІМЦ.

2.14. Залучення ресурсів бібліотеки/інформаційно-методичного центру для формування інформаційно-комунікативної, соціокультурної компетентностей учасників освітнього процесу.

2.15.   Створення архіву  відео- уроків, відео- й аудіо- матеріалів про заходи, проведені в ліцеї, урочисті зібрання, пам’ятні дати, роботи освітян, відео шкільних концертів, фотографії свят.

  1. Зміст роботи

3.1. Формування універсального  бібліотечного фонду, який відповідає змісту навчання у закладі освіти, його інформаційним і виховним функціям, запитам та інтересам користувачів, забезпечує його належне розміщення, облік і зберігання. В нього включаються: довідково-енциклопедичні, інформаційні видання з питань навчання, виховання,  психології,  підручники, навчальні посібники , художня література, періодичні видання , видання, що вийшли друком як в Україні, так і за кордоном.

3.2. Облік та  раціональне розміщення  основних і додаткових матеріалів  бібліотечного фонду, їх зберігання та реєстрація.

3.3.  Аналіз використання бібліотечного фонду, робота щодо популяризації бібліотеки.

3.4. Обслуговування читачів у режимі абонементу та читального залу.

3.5. Створення  інформаційного простору , використання інформаційних ресурсів та комунікацій між учасниками освітнього процесу.

         3.6. Вивчення інформаційної потреби всіх учасників освітнього процесу, здійснення диференційованого обслуговування читачів, використовуючи різні форми і методи індивідуальної, групової і масової роботи.

3.7. Засобами бібліотечної роботи сприяти підвищенню соціальної ролі  книги та  читання, як процесу культурного  , професійного та інтелектуального збагачення людини.

3.8. Оновлення інтер’єру приміщення  ШІМЦ , який  орієнтовано на  користувача, створення комфортного , дружнього до дитини  та відкритого середовища.

3.9 . Використання простору ШІМЦ для проектної роботи, проведення інтегрованих уроків, інформаційно-просвітницьких  заходів, неформального спілкування  тощо.

3.10. Підготовка  літератури для використання  в освітній роботі закладу, проведення довідкової та інформаційної роботи шляхом масового, групового та індивідуального інформування.

3.11. Організація та участь у науково-пошуковій та краєзнавчій роботі, що пов’язана з книгою, підручником та іншою формою інформації.

3.12. Забезпечення інформатизації, комп’ютеризації та постійного оновлення змісту сайту бібліотеки;

3.13.Забезпечення проведення роботи в програмі «Є книг» для обліку  та книговидачі навчальної і художньої літератури;

3.14.Налагодження  ефективної  комунікації  між працівниками бібліотеки  та органами  шкільного самоврядування через інформаційну підтримку у групах : 71 online – Viber – діти  /  Viber – батьки  , Viber – вчителі»,   шкільний  Instagram,   Facebook.

  1. Управління, структура та штати

4.1. Загальне керівництво, створення необхідних умов для здійснення якісної та ефективної роботи, контроль за діяльністю ШІМЦ, прийом на роботу бібліотечних працівників здійснює керівник закладу освіти.

4.2. Забороняється  використовувати приміщення бібліотеки для робіт не передбачених завданнями бібліотеки.

          4.3.  ШІМЦ ліцею не є юридичною особою. Він може мати штамп, який містить в собі назву  закладу освіти .

4.4. За організацію роботи ШІМЦ, бібліотечних процесів несе безпосередньо відповідальність завідуючий бібліотекою, який підпорядковується директору ліцею.

4.5. Бібліотечні працівники підлягають атестації згідно з чинним законодавством.

4.6. Бібліотечний працівник повинен мати вищу освіту. Коло посадових обов’язків бібліотечного працівника визначається на підставі посадової інструкції. Посадовий  оклад  визначається відповідно до діючих схем в межах асигнувань, передбачених на заробітну плату, відповідно кваліфікаційним вимогам.

4.7. Виконання робіт бібліотечним працівником, не передбачених даним Положенням, оплачується додатково або компенсується додатковими вихідними.

4.8. За домовленістю з директором ліцею і за наявності необхідної освіти, відповідно до чинного законодавства, бібліотечний працівник має право на педагогічне навантаження у школі: викладання окремих предметів, ведення гуртків і факультативів.

4.9. Режим роботи бібліотеки встановлюється директором закладу освіти відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку з урахуванням змінності навчання. Один раз на місяць в бібліотеці встановлюється санітарний день.

4.10. Щоденно дві години робочого дня виділяється на виконання внутрішньої бібліотечної роботи.

4.11. Бібліотечний працівник забезпечує облік, зберігання і використання всіх одиниць фонду згідно з відповідними інструктивними матеріалами Міністерства освіти і науки  України , несе відповідальність за зберігання фонду згідно з чинним законодавством.

4.12.Бібліотека працює згідно з планом роботи, затвердженим директором ліцею , який є складовою частиною плану роботи закладу . Річний звіт бібліотеки є складовою частиною річного звіту закладу освіти.

4.13. При бібліотеці  працює читацький актив  – лідери бібліотечного руху з числа учнів, вчителів та батьків, який співпрацює із працівниками бібліотеки,  у виконанні бібліотечної роботи.

  1. Права, обов’язки та відповідальність

5.1. Бібліотека , яка входить до складу ШІМЦ має право:

5.1.1. Визначати зміст та форми своєї діяльності залежно від завдань, зазначених у даному Положенні.

5.1.2. Визначати згідно з правилами користування бібліотекою вид і розмір компенсаційного збитку, нанесеного користувачем.

5.2. Бібліотечні працівники мають право:

5.2.1. Брати участь в управлінні закладом освіти згідно з чинним законодавством.

5.2.2. На вільний доступ до інформації, пов’язаної із завданнями, що стоять перед бібліотекою, а саме: до навчальних програм, планів роботи закладу освіти.

5.2.3. На підтримку з боку органів освіти різного рівня та адміністрації закладу в організації підвищення кваліфікації працівників бібліотек, створення необхідних умов для  самоосвіти, забезпечення участі в роботі методичних об’єднань, наукових конференцій, семінарів з питань бібліотечно-інформаційної та культурно-масової роботи.

5.2.4. На атестацію відповідно до  нормативних актів  Міністерства освіти і науки  України .

5.2.5. На щорічну відпустку в розмірі 24 календарних днів за відпрацьований рік та додаткову щорічну відпустку (до семи календарних днів) відповідно до колективного договору між працівниками та колективом  закладу освіти( за ненормований робочий день відповідно до Галузевої угоди між МОН  та ЦК профспілок працівників освіти від 15.12.2016 № 31)

5.2.6. На представлення до різних форм заохочення, нагород та відзнак, які передбачені для працівників освіти.

5.3. Бібліотечні працівники несуть відповідальність за:

5.3.1. Виконання трудових обов’язків згідно з нормативно-правовими актами про працю в Україні та колективним договором закладу освіти.

        5.3.2. Дотримання функцій, що передбачені цим Положенням.

5.3.3. Збереження бібліотечних фондів відповідно до діючого законодавства.